Home » Sport » CC – Coupe de France – Quelneuc – Juniors # 2: Ranking – News

CC – Coupe de France – Quelneuc – Juniors # 2: Ranking – News


Photo credit Clémence Ondet

Photo credit Clémence Ondet

Through
DOMINIQUE TURGIS

the

Corentin Lequet (Charvieu-Chavagneux IC) won this Sunday at Quelneuc-Carentoir (Morbihan), during the fourth round of the French Junior cyclo-cross Cup. He beat Romain Debord (Grand Est) and Jarod Egea Garcia (Jouffroy Academy).

Ranking :
1. LEQUET Corentin CHARVIEU CHAVAGNEUX IC in 38’39 ”
2. OVERLOAD Romain GRAND EST at 06 ”
3. EGEA GARCIA Jarod JOUFFROY ACADEMY at 20 ”
4. BAGOU Guillaume CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 41 ”
5. GLOUX Fantin US VERN CYCLING at 53 ”
6. HUBY Thomas CC UZELAIS at 56 ”
7. BACK REIS GRACA Nathan CLUB ERIC FAVRE SPORT at 01’10 ”
8. ORRIERE Martin UC NANTES ATLANTIQUE ”
9. LESUEUR Louka UC NANTES ATLANTIQUE at 01’14 ”
10. MASSET Kerrian CHAMBERY C. COMPETITION à 01’20”
11. DAVID Alexis BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 01’29 ”
12. FOUCHER Esteban UC LANDELLAISE at 01’35 ”
13. TROUGH Ronan UC NANTES ATLANTIQUE at 01’37 ”
14. CLEF Antoine VC STE CROIX EN PLAINE at 01’39 ”
15. BASSET Pierre Henry VC PAYS DE LOUDEAC at 01’46 ”
16. CLER Gabin BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 01’47 ”
17. RULLIER Hans VELO SPORT VALLETAIS at 02’00 ”
18. TRAVERT Paul GRAND EST at 02’01 ”
19. BISIAUX Léo VELO CLUB RIOMOIS ”
20. TRAN VAN Antoine CD HAUTE-GARONNE ”
21. MAHOUDO Loris VC PAYS DE LOUDEAC ”
22. LOETE Hippolyte ES ARQUES at 02’05 ”
23. DUBOIS Clement V.NAINTRE at 02’09 ”
24. MARAIS Martin US VERN CYCLISME at 02’28 ”
25. ANDRE Noah VS ROMANAIS PEAGEOIS at 02’32 ”
26. COMMUNAL Kylian E. C. CLERMONT-FERRAND ”
27. BURNET Julian VTT PAYS DE GAVOT at 02’36 ”
28. SOULARD Dorian POLE CYCLISME SAUMUROIS at 02’37 ”
29. FAISSOLE DURAND Lucas LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM at 02’38 ”
30. GOUESSANT Gabriel VC PAYS DE LOUDEAC at 02’39 ”
31. FJAERLI Fredrik ASKER CK at 02’40 ”
32. JOINEL Trystan NEW AQUITAINE at 02’48 ”
33. GUILLET Enzo BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 02’50 ”
34. DOUGNY Lucas BOURGOGNE FRANCHE COMTE at 02’53 ”
35. GARNIER Matteo VC LOUDEAC COUNTRY at 03’00 ”
36. DU MOUZA Quentin CENTER VAL DE LOIRE ”
37. ANDRE Alexi LA MOTTE SERVOLEX CYCLISM ”
38. GOISNARD Téo JURA CYCLISME PAYS DU REVERMONT at 03’11 ”
39. GUIBOUT Marius NORMANDY ”
40. MERCIER Edwin ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95 at 03’18 ”
41. BREANT Romain NEW AQUITAINE ”
42. GUTH Quentin BIKE CLUB GIROMAGNY ”
43. SIVIGNON Erwan T. OXYGENE PLOUDAL PORTSALL at 03’25 ”
44. VIVOT Alexis VC VALDAHON VAL DE VENNES at 03’27”
45. MASSET Allan LIEVIN CYCLING TRAINING ”
46. ​​DARMIGNY Tom ASPTT DIJON ”
47. GRASS Julien UC HAGUENAU at 03’30 ”
48. LEBRETON Jules VC CHATEAU GONTIER at 03’31 ”
49. VIVOT Etienne VC VALDAHON VAL DE VENNES at 03’35 ”
50. THIBAUD Célian VS ROMANAIS PEAGEOIS at 03’38 ”
51. JORGE Edgar EC CLERMONT-FERRAND at 03’39 ”
52. BONNAY Lucas EC TOURQUENNOISE ”
53. BARRILLOT Bohémond SCOLYMPIQUE DE DIJON ”
54. CROISE Gabriel AIZENAY VELOS SPORTS at 03’46 ”
55. TRICLIN Valentin UC HAGUENAU at 03’48 ”
56. CORON Justin NORMANDIE at 03’50 ”
57. DIEZ Marco US VERN CYCLING at 03’52 ”
58. MUNIER Riyan O GRANDE SYNTHE at 03’57 ”
59. VENDELLI Lucas CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 04’00 ”
60. BARBEREAU Loïc CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 04’03 ”
61. COET Thomas TEAM SPORTBREIZH AC LEONARDE ”
62. BARRE Théo VC BLANCOIS at 04’06”
63. CURIEN Quentin CYCLE GOLBEEN at 04’09 ”
64. GOAL Alexis UC GESSIENNE at 04’10 ”
65. LAMOUCHE Constantin VC MONTIGNY BRETONNEUX at 04’18 ”
66. CHATARD Hugo AVENIR CYCLISTE CUSSET at 04’23 ”
67. BEGUIN Hugo CENTER VAL DE LOIRE ”
68. Théotime ES ARQUES NECKLACE at 04’25 ”
69. BLOT Hugo CC VITREEN at 04’37 ”
70. DURET Thibaud AC SANCOINS at 04’42 ”
71. AFONSO Yanis VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS at 04’45 ”
72. MAZZOLENI Charles VC CORBAS ”
73. DURAND Eliott UNION CYCLISTE CHOLET 49 at 04’49 ”
74. LAFARGE Tom VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS at 04’51 ”
75. PREMEL Robin AC GOUESNOU à 04’53 ”
76. CHAMPAGNE Pol CYCLE GOLBEEN ”
77. HINGANT Melvyn VS TREGUEUX ”
78. LACROIX Mathis SPORT MOTO VTT TEAM at 04’55 ”
79. COURCIER Thomas CD SARTHE at 04’59 ”
80. ROUL Clement CD LOIRE-ATLANTIQUE ”
81. GUERILLON Enzo US LA GACILLY CYCLING at 05’03 ”
82. PANCHE Maxime NEW AQUITAINE ”
83. CHOBLET Pierre US VERN CYCLISME at 05’05 ”
84. MATHIEU Paul GRAND EST at 05’07 ”
85. DELMAS Nathan CA CASTELSARRASIN at 05’09 ”
86. JAMOT Pierrick VC LIGNIEROIS at 05’10 ”
87. SERVANIN Matthias CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 05’18 ”
88. JOSLAIN Iban VC CHALLANDAIS ”
89. DEVAUD Martin ASPTT BRIVE AGGLO BIKE at 05’20 ”
90. REBOUILLAT Axel VC AVIZE at 05’24 ”
91. VALLERAN Charly ESM GONFREVILLE L’ORCHER ”
92. HENRION Thomas UC HAGUENAU at 05’28 ”
93. MILLAT William CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 05’31 ”
94. SCHMITT Titouan AL LA CHAPELLE ST URSIN at 05’34 ”
95. VALLEE Matéo VC SAINT LO PONT HEBERT at 05’37 ”
96. MOMBLANO Matthieu VS TREGUEUX at 05’41 ”
97. LEJEUNE Thomas CA CASTELSARRASIN at 05’43 ”
98. HARDOUIN Sacha EC MORSANG SUR ORGE at 05’48 ”
99. LEMPERIERE Jules AIZENAY VELOS SPORTS at 05’53 ”
100. GOURLAND Romain EC CHATEAU THIERRY at 05’58 ”
101. VINIT MOLLARD Tom CYCLING VAL DE CHER SOLOGNE at 06’08 ”
102. CHAUCHIS Lucas SCO CYCLING ANGERS at 06’12 ”
103. LE GOFF Hugo EC PAYS DU LEFF ”
104. RIGNAULT Vincent ES CAEN at 06’19 ”
105. TOUZE Bastien US PONTCHATELAINE at 06’24 ”
106. TARDIEU Erwan VELO SPORT BRIVADOIS at 06’29 ”
107. MONNIER Nolann VTT PAYS DE VILAINE at 06’32 ”
108. PAQUIEN Lucas VS ROMANAIS PEAGEOIS at 06’53 ”
109. POUILLARD Raphaël CC ARMENTIEROIS ”
110. QUINTANA L Louka WHEEL D’OR CONFLANAISE at 06’58 ”
111. FRAGNOLI Giovanny LAGNY PONTCARRE CYC. at 07’01 ”
112. BONZON Yann ST GO CYCLING COMMINGES at 07’03 ”
113. ADAM Loris AS TOURLAVILLE CYCLISME at 07’08 ”
114. RENAUD Alexis VELO SPORT VALLETAIS at 07’11 ”
115. CANON Victor VELO CLUB TOURNUS at 07’32 ”
116. LECOMPTE Mathéo CYCLISME VAL DE CHER SOLOGNE at 07’46 ”
117. SCHNEIDER Loris GRAND EST at 07’50 ​​”
118. ROUSSEL Etienne AC CENTULOISE at 07’54 ”
119. BROTIN Erwan VC SAINT LO PONT HEBERT à 1 Tr
120. BERNIER Achille UC DARNETAL at 1 Tr
121. REMNANT Fabio AS VILLEMUR at 1 Tr
122. PAULY Baptiste ROUE D’OR CONFLANAISE at 2 Tr
123. GABORIT Sullivan US ST PIERRE DES CORPS at 2 Tr
124. BULOT Lucas ES CAEN at 2 Tr
125. BOUCHEREZ Romain USM SARAN CYCLISME at 2 Tr
126. HOUIS Esteban US PONTCHATELAINE at 2 Tr
127. PREMEL Ewen AC GOUESNOU à 2 Tr
128. GOLFIERI Enzo US METRO TRANSPORTS at 2 Tr
129. GRATTEPANCHE Erwan VC CHALLANDAIS at 2 Tr
130. MARTINEZ Noah VC ROCHEVILLOIS at 2 Tr
131. MORELL Matys ANGERS METROPOLE CYCLISME 49 at 2 Tr
132. ROUSSEAU Benjamin US METRO TRANSPORTS at 2 Tr
133. BRECHAULT Simon POLE CYCLISME SAUMUROIS at 2 Tr
134. LEBRAULT Victor VC ROCHEVILLOIS at 2 Tr
135. PICHON Lucas USM SARAN CYCLING 2 Tr
136. BLOT Cyprien VC ROUEN 76 at 3 Tr
137. VEREMES RAYNAL Hugo VELO CLUB DE BESSE at 4 Tr

Abandons :
MANGADO Brady CC ETUPES THE DOUBS PAYS DE MONTBELIARD
ONESIME Louis ARGENTEUIL VAL DE SEINE 95
FABRIES Ugo CD HAUTE-GARONNE
HAS THEO UC MONTGESNOISE
THE BARBIER Louison UC MONTGESNOISE

Find out more

Portrait of Corentin LEQUET

.

Leave a Comment