February 14, 2020

Newsy Today

newsy-today.com

Girls Basketball: Southern playoff results and updated pairs

BALLRABALL HOME OF SOUTHERN. T
SECTION 1
The first round, Thursday
Huntington Beach 53, Aliso Niguel 48
Rolling Hills Prep 64, Lutheran Orange 40
Brentwood 53, Canada 49
Glendora 61, Rancho Verde 35
King 70, Sonora 17
JSerra 45, Downey 44
Redondo 73, Gardena Serra 58
Chaminade 60, St Mary's Academy 47
Eastvale Roosevelt 61, Riverside North 39
Camarillo 72, Alemany 40
Keppel 66, Chino Hills 41

The second round, Saturday, 7 p.m.
Huntington Beach at # 1 Harvard-Westlake
Rolling Hills Prep at Esperanza
Brentwood at West Torrance
Glendora at # 4 Bishop Montgomery
# 3 King by JSerra
Chaminade at Redondo
Camarillo by Eastvale Roosevelt
The Sandwich at # 2 Troy

SECTION 2AA
The first round, Thursday unless it is noted
Valencia 52, El Dorado 19
Los Altos 71, Foothill 53
Prep 50 Flintridge, Arcadia 44
Torrance North 59, Oxnard 54
St. Paul 68, Crossroads 49
Pasadena 48, Canyon Country Canyon 38
Millikan 64, Vista Murrieta 36
St Anthony 74, Cajon 40 (Wednesday)
Ventura 42, Crescenta Valley 37
Fairmont Prep 71, Anaheim Canyon 42
Bonita 67, Corona Santiago 60
Christian Village 60, Buena 49
Marlborough 49, Santa Barbara 33

The second round, Saturday, 7 p.m.
Valencia at # 1 Orangewood Academy
Flintridge Prep at Los Altos
St. Paul at North Torrance
# 4 Millikan at Pasadena
St. Anthony at # 3 Saugus
Ventura at Fairmont Prep
Bonita at Valley View
Christian Village at # 2 Marlborough

SECTION 2A
The first round, Thursday
Culver City 69, Walnut 45
Cantwell-Holy Heart 47, Irvine University 40
Summit 74, Leuzinger 72
Whittier Christian 59, Segerstrom 43
Arroyo Valley 65, Lakewood 56
Burbank Burroughs 51, St. Helens Bonaventure 48
Tesoro 42, Sunny Hills 32
Bishop Amat 60, Northview 47
Hills Oak 60, Rancho Cucamonga 52

The second round, Saturday, 7 p.m.
Culver City at # 1 San Clemente
Summit at Cantwell's Sacred Heart
Christian Whittier at Tustin
Arroyo Valley at # 4 Burbank Burroughs
Tesoro at # 3 Peninsula
Mayfair at Yucaipa
Bishop Amat at El Rancho
Oak Hills at # 2 Christian Oaks

SECTION 3AA
The first round, Thursday
Santa Monica 58, Ayala 48
Ridgecrest def. Burroughs. Patriot (score not available)
Villa Park 55, Woodbridge 26
Twentynine Palms 50, Lompoc Cabrillo 33
San Juan Hills 59, Chaparral 49
Lancaster 59, Thousand Oaks 51
Corona del Mar 58, Cerritos 43
Torrance South 40, Victor Valley 32
Crean Lutheran 67, Knight 43
Covina 68, Lompoc 54
Laguna Hills 82, Oak Park 60
El Segundo 46, La Serna 34
Santa Fe 44, Hueneme 43
Murrieta Mesa 72, San Jacinto 37
Sage Hill 61, Don Lugo 55
Mira Costa 45, Ribet Academy 19

The second round, Saturday, 7 p.m.
# 1 Santa Monica at Ridgecrest Burroughs
Park Villa at Twentynine Palms
San Juan hills at Lancaster
# 4 South Torrance at Corona del Mar
# 3 Lutheran Crean by Covina
Laguna Hills by El Segundo
Murrieta Mesa at Santa Fe
# 2 Mira Costa at Sage Hill

SECTION 3A
The first round, Thursday
Long Beach Wilson 62, Marina 19
Bell 48 Gardens, Dim Dim 32
La Quinta 59, Beaumont 35
Royal 76, South Pasadena 48
West Covina 61, Hart 51
Pioneer 61, Burbank Providence 50
Torrance 46, Garden Grove 45
Yucca Valley 60, Temple City 43
47 viewpoint, Glen Fountain 32
Poly Riverside 57, Rosemead 47
Anaheim 65, Beckman 47
Grace Brethren 68, Chadwick 43
Chino 79, Gabrielino 43
Hemet 42, Dominguez 33
Hesperia 51, Hillcrest 42
Cerritos Valley Christian at # 2 Eisenhower, a score not reported

The second round, Saturday, 7 p.m.
Bell Gardens at # 1 Long Beach Wilson
Royal at La Quinta
Pioneer at West Covina
# 4 Yucca Valley at Torrance
Riverside Poly at # 3 Viewpoint
Anaheim at Grace Brethren
Chino at Hemet
# 2 Eisenhower / Christian winner Cerritos Valley by Hesperia

SECTION 4AA
The first round, Thursday
Paloma Valley 73, Schurr 42
48 Citrus Valley, Santiago Grove Garden 42
Highland 47, Pilibos 31
Whitney 32, Bassett 29
Westlake 65, Norwalk 51
Barstow 55, Moreno Valley 54
Santa Clara 61, Godinez 32
La Salle 48, St. Pius X-St. Matthias 35
Xavier Prep 48, Coachella Valley 35
Portola 40, Arroyo 24
Orange Vista 60, Duarte 40
The Holy Martrí 54, Westminster La Quinta 39
Montclair 69, Bloomington Christian 45
Riverside Notre Dame 74, Big Bear 27
Poly Pasadena 47, Rancho Alamitos 32
Ontario Christian 67, Garey 47

The second round, Saturday, 7 p.m.
# 1 Paloma Valley at Citrus Valley
Highland at Whitney
Westlake at Barstow
Santa Clara at # 4 La Salle
# 3 Xavier Prep in Portola
The Holy Martair at Orange Vista
Montclair at Riverside Notre Dame
Pasadena Poly at # 2 Christian Ontario

SECTION 4A
The first round, Thursday
Sherman Oaks Notre Dame 71, Kaiser 30
Christian Christian 64, Saddleback 59
Silverado 54, Indian Sherman 35
Shadow Hills 56, Grande Mesa Academy 33
64 Turbulent, California Lutheran 28
Mary Star 40, Sacred Heart 30
Jurupa Hills 60, St Monica Academy 47
Campbell Hall 65, Oakwood 50
The Paramount 46, the Bishop of Conaty-Loretto 38
Quartz Hill 71, Adventist Park Newbury 32
Aquinas 44, St. Genevieve 43
Heart Immaculate 54, Great Terrace 49
Cate 62, Costa Mesa 29
Capistrano Valley 50, CAMS 36
Milken 33, Cobalt 27
Pasadena Marshall 50, Sierra Vista 28

The second round, Saturday, 7 p.m.
# 1 Sherman Oaks Notre Dame by Western Christian
Shadow Hills at Silverado
Mary Star at Shalhevet
Jurupa Hills at # 4 Hall Campbell
Quartz Hill at # 3 True
Heart Without Smaling by Aquinas
Cate at Capistrano Valley
Milk at # 2 Pasadena Marshall

SECTION 5AA
The first round, Thursday, 7 p.m.
La Puente 59, Pasadena AGBU 24
Santa Paula 56, San Gorgonio 43
Baptism Faith 53, Indio 52
Fillmore 52, The Coast Union 22
Artesia 59, Nuview Bridge 36
Santa Monica Pacifica Christian 54, Newport Beach Pacifica Christian 34
San Bernardino 56, Samueli 35

The second round, Saturday, 7 p.m.
La Puente at # 1 San Valley Valley Academy Academy
Santa Paula at Webb
Faith Baptist at CSDR
Fillmore at # 4 Rubidoux
Santa Monica Pacifica Christian by # 3 Artesia
Academy of Careers and Exploration by Christian Hesperia
Classical Trinity at the Moreno River County Education Academy
San Bernardino at Wildwood # 2

SECTION 5A
The first round, Thursday
Ganesha 84, Shandon 15
Da Vinci 59, Sequoyah 11
Century 41, San Gabriel Academy 37
La Reina 53, Yeshiva 40
Christian Coast 36, Gladstone 31
Lucerne Valley 33, Packinghouse Christian 11
Vista del Lago 62, Dunn 12
Santa Clarita Christian 44, La Verne Lutheran 32
Santa Ana Church Calvary 57, Santa Maria Valley Christian 22
Connelly 40, Victor Valley Christian 24
Prep 38 University Foundation, Christian 27
Magnolia 72, Mesrobian 15
Woodcrest Christian 46, Convent of Ramona 25
Adventist 53 Redlands, Hemet River Springs 34
Downey Calvary Church 39, Judson 27
Bishop Diego 51, Garden Street Academy 16

The second round, Saturday, 7 p.m.
# 1 Ganesha by Da Vinci
Age at La Reina
Christian Coast at Lucerne Valley
# 4 Santa Clarita Christian by Vista del Lago
Connelly at # 3 Santa Ana Calvary Church
Magnolia at Prep University
Christian Woodcrest at Adventist Redlands
# 2 Bishop Diego at Calvary Downey Church

Notes: Central Quarters, Wednesday, 7 p.m; semifinals, February 22, 7 p.m. Championships, February 29 at Azusa Pacific U., Colony, and Godinez.